Aleksandar Vučić je posetio danas porodice ubijenih u masakru u selima Dubona i malo Orašje kod Mladenovca.
Vučić je izrazio saučešće i rekao da veruje da će pravosudni sistem i institucije Srbije imati snage da na adekvatan način kazne ubicu. Za žrtve stradale dan ranije u tragediji u OOŠ „Vladislav Ribnikar“ je rekao kako je zapalio sveću u crkvi i nije mislio da od toga treba da pravi predstavu.
U Duboni je posetio porodice Panić i Todorović, a u Orašju je razgovarao sa porodicama Stevanović, Milić, Milovanović i Mitrović.
Porodica Panić ostala je bez dvoje dece, sina, koji je bio policajac van dužosti u trenutku napada, i ćerke.
Najmlađa žrtva ovog masovnog ubistva imala je 15 godina, a najstarija 25 godina.
Vučić je izrazio saučešće i rekao da veruje da će pravosudni sistem i institucije Srbije imati snage da na adekvatan način kazne ubicu i njegove pomagače i da je jedina prava kazna ona najteža.
Predsednik Srbije je dodao da će dati sve od sebe da se institut smrtne kazne vrati u pravni poredak Srbije.
Podsetimo, masovno ubistvo u Mladenovcu i Smederevu dogodilo se 4. maja, samo dan nakon što je trinaestogodišnji dečak u OOŠ “Vladislav Ribnikar” ubio deset, a ranio šest osoba.
Nakon tragedija, u jednom od pomenutih obraćanja Vučić je saopštio je da će biti donete mere po hitnom postupku za jačanje bezbednosti u Srbiji, a jedna od njih je pooštravanje uslova za posedovanje oružja. Naveo je i da će potpuno razoružati Srbiju.
Vlada Srbije je 5. maja usvojila mere koje podrazumevaju da Ministarstvo unutrašnjih poslova hitno pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji, kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja, a za one koji ne ispunjavaju pooštrene uslove biće predviđen obavezan otkup oružja.
Izmenama Zakona biće predviđene i obavezne provere lica kojima je dozvoljeno posedovanje oružja (uključujući i lovačko oružje), a koje bi podrazumevale obavljanje lekarskih, psihijatrijskih i psiholoških pregleda, kao i obavezan test na psihoaktivne supstance. Ove provere biće vršene na šest meseci i na godinu dana.
Posle javnog poziva MUP da svi građani koji nelegalno poseduju oružje i eksplozivne naprave u roku od mesec dana predaju oružje bez posledica, od osmog maja do danas prikupljeno je više od 33 hiljade komada oružja.
Osim ovih, predloženo je i smanjenje krivično-pravne odgovornosti počinioca krivičnog dela sa 14 na 12 godina starosti, a naloženo je i zapošljavanje još 1.200 policajaca, zaduženih za pružanje bezbednosti u svim školama u Srbiji.
Sa radom je počela su počeli Radna grupa Vlade Srbije za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih, Savet za borbu protiv vršnjačkog nasilja, kao i radna grupa za bezbednost dece na internetu.