Ove godine se obeležava 100 godina od Ukaza kralja Aleksandra l Karađorđevića, kada je Velika Plana proglašena Varošicom.
Naselje Velika Plana danas je središte istoimene opštine. Poreklo imena „Plana“ nije jasno definisano, ali se zna da prvi nalazi sa teritorije današnje Velike Plane potiču iz poznorimskog perioda.
Manastir Koporin najznačajniji je spomenik srpske srednjevekovne države na ovim prostorima.
Plana se pod tim imenom pominje u austrijskim pisanim izvorima početkom XVIII veka, a krajem stoleća imala je 14 hrišćanskih kuća ali i tridesetjednog dobrovoljca u četama Koče Anđelkovića (1788).
U Seči knezova 1804. godine u Plani je stradalo više lica. Milovan iz Plane je sa tridesetak hajduka bio uz Karađorđa na skupu u Orašcu da bi tokom Prvog srpskog ustanka aktivno vojevao u četi Stojka Krivokuće iz Adžibegovca.
Već 1825. godine (prva vladavina Miloša Obrenovića) selo Plana, sada Velika Plana, pripada Smederevskoj nahiji.
Administrativne i teritorijalne promene Srbije XIX veka nisu mimoilazile ni Veliku Planu. Presudni trenuci u svakolikom razvoju ovog mesta bili su izgradnja železnice kroz Srbiju (1884.) i pokretanje klanične industrije (Klefiš i Zojs) u Velikoj Plani (1889.).
Od početka 20. veka, Velika Plana, koja je Ukazom proglašena varošicom 30. aprila 1924. godine, postaje industrijsko, saobraćajno, administrativno, kulturno i političko središte buduće opštine Velika Plana.