Grad Smederevo nastavlja sa aktivnim učešćem u obeležavanju 25. novembra Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i podržava globalnu kampanju 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.
Tim povodom u Regionalnom centru za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju u Smederevu danas je održana tribina posvećena ovoj tematici.
„Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama je prilika da svakog 25. novembra mnogo glasnije od preostalih dana u godini kažemo da nasilje nad ženama nije samo problem žrtve, nije samo problem žena, već čitavog društva.
Svaka žena zaslužuje siguran i dostojanstven život. Zbog toga je neophodno da gradimo društvo u kome će se osećati zaštićeno i podržano, društvo u kome postoji nulta tolerancija na nasilje nad ženama i devojčicama.
Grad Smederevo u tom cilju sprovodi aktivnosti koje doprinose edukaciji i unapređenju položaja žena u lokalnoj zajednici, sa posebnim akcentom na pripadnice iz ranjivih grupa. U saradnji sa našim Centrom za socijalni rad, Policijskom upravom, Tužilaštvom, sudovima i ostalim institucijama i organizacijama koji pružaju podršku žrtvama nasilja, dajemo svoj doprinos prevenciji i sprečavanju nasilja na koje uvek moramo pravovremeno i adekvatno reagovati“, rekla je gradonačenica Smedereva Jasmina Vojinović, obraćajući se prisutnima na tribini.
Uz poruku da je potrebno podstaći empatiju prema žrtvama nasilja, eliminisati prisustvo društvenih stereotipa koji zamagljuju stvarnu sliku ove pojave i odgovornost nasilnika, ona je naglasila da o problemu nasilja nad ženama i devojčicama moramo govoriti stalno, a ne samo kada se ono desi i na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama.
O konkretnim koracima i inicijativama koje se preduzimaju u cilju prevencije nasilja i pružanja pomoći i zaštiti žrtvama, govorili su socijalna radnica smederevskog Doma zdravlja Vesna Emeršić, glavna javna tužiteljka Osnovnog javnog tužilaštva u Smederevu, Marija Galjak Nikolić,v. d. direktora Centra za socijalni rad u Smederevu Goran Ristić i pedagoškinja u Službi zaštite dece i omladine, Službe za socijalni rad Marija Stepanović Dinić.
Učesnici su naglasili da prevencija, edukacija i podrška žrtvama predstavljaju ključne korake ka stvaranju društvu zasnovanog na jednakosti, poštovanju i sigurnosti za sve.
Tribina je završena jasnom porukom da nasilje nad ženama nije samo lična tragedija, već društvni problem na koji moramo svi odgovoriti hrabrošću, solidarnošću i odlučnošću.