Predstavljanje monografije dr Danka Leovca, Knez Mihailo Obrenović u autentičnom, istorijskom ambijentu, u Vili dinastije Obrenović u Smederevu, u ponedeljak 16. septembra 2024. godine u 18 sati
Povodom godišnjice rođenja srpskog kneza Mihaila Obrenovića (Kragujevac, 4/16. septembar 1823 – Beograd, 29. maj/10. jun 1868), u organizaciji Muzeja u Smederevu, u vili dinastije Obrenović (danas „Vila Zlatni breg“), svečano će biti predstavljena monografija dr Danka Leovca, profesora Odeljenja za istoriju, Filozofskog fakulteta u Beogradu, Knez Mihailo Obrenović, izdavačke kuće HUK iz Beograda.
O knjizi će govoriti recenzentkinja dr Suzana Rajić, redovni profesor Odeljenja za istoriju, Filozofskog fakulteta u Beogradu i autor dr Danko Leovac vanredni profesor Odeljenja za istoriju, Filozofskog fakulteta u Beogradu Program će voditi dr Snežana Cvetković, muzejska savetnica Muzeja u Smederevu.
O autoru knjige:
Dr Danko Leovac je osnovne studije istorije završio na Filozofskom fakultetu u Beogradu 2009. godine. Akademske studije – master, završio je 2010. godine sa temom „Konzervativne i liberalne ideje u Srbiji (1850 – 1870)“. Doktorske studije je završio 2014. godine, odbranom disertacije „Srbija i Rusija za vreme druge vladavine kneza Mihaila (1860-1868)“. Autor je brojnih naučnih radova.
Knez Mihailo Obrenović i Smederevo
Posle gotovo dvadesetogodišnjeg izgnanstva iz Srbije (1842-1859), Mihailo Obrenović, naslednik rodonačelnika dinastije Obrenović, kneza Miloša Obrenovića, na srpsko tle je kročio upravo na obalama Smedereva, u januaru 1859. godine, svečano dočekan i pozdravljen od brojnog okupljenog stanovništva na smederevskom pristaništu. Knez Mihailo Obrenović je posle službe u crkvi Svetog Georgija otišao na konak kod načelnika smederevskog okruga Stanojla Petrovića, koji je predvodio srpsku deputaciju na putu u Bukurešt, kada je knezu Milošu Obrenoviću uručen akt o povratku na presto Srbije.
U smederevskom vinogradu, kneževskom domenu dinastije Obrenović, knez Mihailo Obrenović je između 1860-1865. godine sagradio jednospratni letnjikovac u tada aktuelnom „švajcarskom stilu“ sa raskošno rezbarenim drvenim tremom sa zabatom na pročelju. Bio je to revolucionaran zaokret u dotadašnjoj graditeljskoj praksi Srbije. Ispred vile je tada zasađeno još dve hiljade čokota francuske vinove loze, a knez je sa dvorskom svitom redovno prisustvovao septembarskim berbama grožđa.
Park iz kneževog dvora u Ivanki na Dunavu, kod današnje Bratislave u Slovačkoj, u kome je sa kneginjom Julijom knez živeo u periodu izgnanstva, svakako je uticao na izgled i uređenje eksterijera smederevske vile. Četinari koji danas okružuju letnji dvorac dinastije Obrenović, potiču iz vremena kneza Mihaila.
Na kneževom putovanju u Carigrad, u proleće 1867. godine, radi preuzimanja ključeva utvrđenih srpskih gradova, među kojima je bilo i Smederevo, posebno svečano, 30. marta pozdravili su ga građani Smedereva na obali Dunava. Već 24. aprila iste godine, Turci su i zvanično napustili Smederevo. Uvažavajući i te kako odlučujuću ulogu kneza Mihaila u konačnom oslobođenju gradova od Turaka, moramo da primetimo da je u velikoj meri i odijum kreiran u javnosti nakon njegove tragične smrti 1868. godine doprineo da prince Michel, kako su ga nazivali na evropskim dvorovima, bude slavljen u srpskom narodu još dugo godina nakon događaja iz njegove druge vladavine. Ova njegova uloga potvrđena je podizanjem reprezentativnog spomenika na glavnom gradskom trgu srpske prestonice, današnjem Trgu Republike u Beogradu. Osim toga i odonimi, tačnije table sa nazivima najvažnijih gradskih ulica u gotovo svim srpskim gradovima i mestima, poput „Kneza Mihaila“ ili „Knez-Mihailova“ još jedna su potvrda značaja istorijske uloge kneza Mihaila u oslobođenju od Turaka. U tom smislu ni Smederevo nije izuzetak, jer jedna od glavnih gradskih ulica nosi ime kneza Mihaila.
Napomena: U slučaju kiše program će se održati u koncertnoj sali Centra za kulturu Smederevo.